Пам’ятка для підприємців в 2024 році

З 1 січня 2024 року в Україні зросла мінімальна зарплата до 7 100 грн, а також збільшився прожитковий мінімум на одну працездатну особу до 3 028 грн. Разом з ними змінилися й інші платежі, які прив’язані до їх розміру.

З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата – 8000 грн, що також тягне за собою нові зміни.

Ліміт доходів ФОП у 2024 році

Щоб ФОП міг залишатися у відповідній групі платників єдиного податку, підприємець не повинен перевищувати річний граничний розмір доходу. Він же залежить від розміру мінімальної зарплати, але встановлюється раз на рік, станом на 1 січня поточного року:

Група

Сума на рік, грн

Кількість мінімальних зарплат

I

1 185 700

167

II

5 921 400

834

III

8 285 700

1167

У разі перевищення максимального порогу доходу, ФОП уже в наступному кварталі буде автоматично переведений до іншої групи єдиного податку або ж узагалі на загальну систему оподаткування.

Сума перевищення доходу оподатковуватиметься за ставкою 15%.

Єдиний податок для ФОП

Суми єдиного податку для I та II групи ФОПів прив’язані до прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. У 2024 році будуть застосовуватися такі щомісячні ставки:

Група

Максимальна сума на місяць, грн

Показник

I

302,8

не більше 10% від прожиткового мінімуму станом на 1 січня поточного року

II

1 420

не більше 20% від мінімальної зарплати станом на 1 січня поточного року

III

Залежить від доходу ⇒

– 5% від доходу для неплатників ПДВ;

– 3% від доходу для платників ПДВ

Наведені в таблиці розміри ставок для I та II груп – це максимальні ставки.

Реальну ж ставку для кожної адміністративно-територіальної одиниці мають встановити органи місцевого самоврядування

Єдинники I та II груп сплачують податок щомісячно до 20 числа (тобто кінцева дата сплати – 19 число місяця.

Для III групи встановлений квартальний звітний період, тому вони сплачують ЄП протягом 10 календарних днів, що настає за граничним строком подання декларації. Проте під час дії воєнного стану ФОПи III групи можуть сплачувати єдиний податок щомісячно.

Через повномасштабну війну, розв’язану російською федерацією, з 1 квітня 2022 року ФОПи I та II груп на єдиному податку могли абсолютно законно не сплачувати податок до бюджету.

Утім, з 1 серпня 2023 року пільга була скасована відповідно до закону 3219-IX. Тобто з торішнього серпня підприємці знову мають сплачувати авансові внески з ЄП. Винятком є лише ФОПи з тимчасово окупованих територій.

ЄСВ для ФОП у 2024 році

Єдиний соціальний внесок – обов’язковий консолідований платіж. Він має мінімальний і максимальний розмір:

  • мінімальний страховий внесок– 22% від мінімальної зарплати. Але є нюанси: чи людина має інвалідність, чи працює за сумісництвом тощо. Загалом, відповідно до чинного законодавства, цей внесок розраховується як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата;
  • максимальний страховий внесокобмежений 15 мінімальними зарплатами, встановлених на дату нарахування. Тобто наразі це 106 тис. 500 грн, а з 1 квітня – 120 тис. грн.

У будь-якому разі – має підприємець найманих працівників чи ні – ФОП повинен сплачувати ЄСВ за себе. У 2024 році платежі такі:

З 1 січня до 31 березня 2024 року

З 1 квітня до 31 грудня 2024 року

За місяць, грн

За квартал, грн

За місяць, грн

За квартал, грн

1 562

4 686

1 760

5 280

Але з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців ФОПи звільняються від сплати ЄСВ за себе. Але за період несплати ЄСВ не зараховуватиметься страховий стаж.

Також ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку. Ця норма діє з 1 січня 2021 року.

Крім того, штрафи та пеня за порушення у зв’язку зі сплатою єдиного соціального внеску не застосовуються протягом дії воєнного стану та 3 місяців після його припинення.

Для всіх підприємців діють єдині квартальні строки для сплати ЄСВ – до 20-го числа наступного за кварталом місяця. Під час дії воєнного стану сплачувати ЄСВ можна щомісячно.

Водночас усі суб’єкти господарювання, які працюють у населених пунктах, де живе понад 5 тис. людей, з 1 січня 2024 року зобов’язані використовувати платіжні термінали.

Виняток становлять торговці-ФОПи I групи та підприємці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну чи виносну торгівлю, продають власноруч вирощену або відгодовану продукцію.

Також вимога не зачіпає підприємців, які працюють у громадах в районі бойових дій або перебувають на тимчасово окупованих територіях.

За недотримання цієї норми передбачений штраф – від 1,7 тис. грн до 17 тис. грн.

Як відкрити ФОП у 2024 році

Існує два способи реєстрації ФОП – онлайн й офлайн. Загалом, щоб стати ФОПом, необхідно:

  1. Обрати КВЕД – класифікатор видів економічної діяльності. Повний перелік можна подивитися на сайтіДержстату.
  2. Подати до Єдиного державного реєстру дві заяви – на реєстрацію ФОП та на вибір бажаної системи оподаткування.
  3. Отримати виписку з ЄДР про реєстрацію ФОП.
  4. Упродовж 10 днів з моменту отримання виписки подати до податкової служби заяву на витяг з реєстру платників єдиного податку – ЄП.
  5. Отримати витяг про систему оподаткування.
  6. Відкрити рахунок ФОП у банку.

Як відкрити ФОП онлайн

Для реєстрації ФОП через Дію знадобиться кваліфікований електронний підпис. Щоб його отримати, потрібно звернутися до постачальників довірчих електронних послуг, актуальний список яких можна знайти на сайті Центрального засвідчувального органу. Найпростіший спосіб – зробити Дія.Підпис.

Далі потрібно перейти на портал Дія й авторизуватися (зареєструватися) в кабінеті громадянина.

Потім – заповнюємо онлайн-форму, яка складається з семи кроків. Зокрема треба вказати місце реєстрації, КВЕДи, обрати тип оподаткування тощо. Система проведе через усі кроки, супроводжуючи кожен з них зрозумілими роз’ясненнями.

Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина.

Після того, як запис про реєстрацію ФОП з’явиться в Єдиному державному реєстрі, впродовж 2 робочих днів ви можете отримати виписку з реєстру в кабінеті громадянина або у ЄДР за кодом доступу – він надійде вам на пошту.

Як відкрити ФОП офлайн

Процедура по не відрізняється від дистанційного способу та проходить у декілька етапів.

Насамперед потрібно звернутися до будь-якого ЦНАПу або державного реєстратора та заповнити відповідну заяву на реєстрацію ФОП.

Інформація розглядатиметься впродовж доби, після чого можна отримати виписку з Єдиного державного реєстру.

Далі необхідно звернутися до податкової та обрати систему оподаткування й отримати відповідний витяг.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Що таке підприємництво і хто такі підприємці в Україні

Сутність і зміст поняття “підприємництво” змінювалися й упорядковувалися в процесі розвитку економічної теорії. За часів римського права під “підприємництвом” розуміли заняття, діяльність, здебільшого комерційну. Підприємець в Україні (ФОП, фізична особа-підприємець) – це одна з організаційно-правових форм суб’єктів господарської діяльності, причому найпростіша. Для ФОП навіть не передбачена необхідність установчих документів і стартового

Читати більше »

Пам’ятка для підприємців в 2024 році

З 1 січня 2024 року в Україні зросла мінімальна зарплата до 7 100 грн, а також збільшився прожитковий мінімум на одну працездатну особу до 3 028 грн. Разом з ними змінилися й інші платежі, які прив’язані до їх розміру. З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата – 8000 грн, що

Читати більше »

Оформлення місця здійснення господарської діяльності

Підприємець може здійснювати свою діяльність або вдома (за адресою прописки), або в іншому власному/орендованому приміщенні/офісі. Так, у підприємця, що вибрав спрощену систему оподаткування, у свідоцтві платника єдиного податку повинно бути вказано податкову адресу та місце здійснення господарської діяльності. Податковою адресою вважається адреса його прописки. Місце здійснення діяльності може збігатися з ним, а

Читати більше »

Правила застосування РРО/ПРРО в Україні

РРО – Реєстратор розрахункових операцій. Це пристрій, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат,

Читати більше »

Роздрібний акциз з алкоголю

Об’єкт, платники, ставка Згідно з п.п. 213.1.9 об’єктом оподаткування роздрібним акцизом є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – алкогольних напоїв. Крім того, об’єктом оподаткування роздрібним акцизом з 1 січня 2022 року стали не тільки операції з продажу підакцизних товарів, а також і операції зі списання втрачених

Читати більше »

Порядок оформлення трудових відносин при прийнятті працівників і відповідальність роботодавців

Першим і головним питанням, з яким стикається кожен роботодавець при прийнятті працівників, є порядок оформлення трудових відносин. Подання необхідних документів працівником Відповідно до статті 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру

Читати більше »
Прокрутити вгору
Надішліть повідомлення