Підприємець може здійснювати свою діяльність або вдома (за адресою прописки), або в іншому власному/орендованому приміщенні/офісі. Так, у підприємця, що вибрав спрощену систему оподаткування, у свідоцтві платника єдиного податку повинно бути вказано податкову адресу та місце здійснення господарської діяльності. Податковою адресою вважається адреса його прописки. Місце здійснення діяльності може збігатися з ним, а може і не збігатися. приклади:
- у разі здійснення діяльності вдома (за адресою прописки) — місце здійснення діяльності співпаде з податковою адресою;
- у разі оренди офісу — місцем здійснення діяльності буде місце розташування цього офісу;
- у разі оренди декількох приміщень в одному місті, але в різних його районах — місцем здійснення діяльності буде саме місто;
- у разі здійснення перевезень на території України або наявності мережі магазинів по Україні — місцем здійснення діяльності буде Україна.
Важливим моментом є необхідність ставати на облік за неосновним місцем обліку у разі здійснення підприємницької діяльності в іншій адміністративно-територіальній одиниці, ніж податкова адреса (наприклад, в іншому районі міста).
Це пов’язано з тим, що у підприємця, крім основного місця обліку, виникає обов’язок по наданню податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Для постановки на облік за неосновним місцем обліку підприємець зобов’язаний протягом 10 робочих днів після реєстрації рухомого/нерухомого майна, або відкриття об’єкта, через який здійснюється діяльність, або який підлягає оподаткуванню, або пов’язаний з оподаткуванням, подати до відповідної податкової заяву за формою № 5 -ОПП з позначкою «облік за неосновним місцем обліку». Після цього податкова інспекція за неосновним місцем обліку за запитом підприємця видає Повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 16-ОПП, строк дії якого обмежується бюджетним роком.
Також підприємець зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі — об’єкти оподаткування) за місцезнаходженням таких об’єктів (за основним та неосновним місцем обліку) шляхом надання заяви за формою № 20-ОПП. Заява подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування до податкової за місцезнаходженням такого об’єкта.
Таким чином, якщо підприємницька діяльність здійснюється у відмінному від податкової адреси приміщенні, то необхідно подати заяву за формою № 20-ОПП. При цьому, якщо приміщення знаходиться в іншій територіально-адміністративній одиниці (іншому районі), то необхідно також стати на облік за неосновним місцем обліку, подавши заяву за формою № 5-ОПП.
За неподання вищезазначених заяв щодо підприємців можуть бути застосовані такі санкції:
- за непостановку на облік за неосновним місцем обліку (неподання заяви за формою № 5-ОПП) — штраф у розмірі 340 гривень, а за неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року — 680 гривень;
- за неповідомлення податкової служби про об’єкти оподаткування (неподання заяви за формою № 20-ОПП) — штраф у розмірі 680 гривень, а за неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року — 680 гривень.
Виявити такі порушення податкова служба може при планових або позапланових перевірках.
При цьому під час дії карантину в Україні (до 31 серпня 2022 року) штрафні санкції, передбачені податковим кодексом, не повинні застосовуватися.